Organizacja wesela krok po kroku

Jak zorganizować ślub i wesele?

Wiele osób się zastanawia jak zorganizować ślub i wesele. Prawie wszyscy narzeczeni borykają się z tym samym problemem – organizacja. 

Ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu każdego człowieka. To wtedy łączycie się już do końca życia. Wiążę się to niestety z wieloma przygotowaniami, biorąc to wszystko pod uwagę przygotowałem dla Was małą listę rzeczy o których trzeba pamiętać podczas organizacji ślubu i wesela. 

Zorganizuj swoje wesele znacznie wcześniej niż myślisz!

 1. Planer ślubny lub notatki
  Chyba każdy od tego zaczyna, biorąc pod uwagę ilość rzeczy musimy to jakoś ograć organizacyjnie. Ślub to jedyny taki dzień więc potrzebujemy nie tylko notatek czy planerów ale również inspiracji. Jednym z lepszych pomysłów jest przeglądanie pinteresta czy też czasopism ślubnych. Sam pomysł to podstawa do sukcesu jakim będzie Wasz wymarzony ślub.
 2. Ustalenie budżetu na ślub i wesele
  Określenie ile chcecie wydać na wesele i ślub jest bardzo ważne. Już na starcie możecie określić z jakich usługodawców korzystać i na co sobie pozwolić. 
 3. Sala weselna!
  To chyba jeden z najważniejszych rzeczy, które musicie załatwić na początku. Biorąc pod uwagę to, że najładniejsze i najlepsze sale weselne są rezerwowane zdecydowanie szybciej niż nam się wydaje musimy brać pod uwagę, żeby zarezerwować salę znacznie szybciej niż resztę usługodawców. 
 4. Zacznijcie się rozglądać za usługodawcami
  Tak jak sala tak i fotografowie, filmowcy czy zespoły muzyczne mają swoje kalendarze. Oglądajcie ich portfolio, blogi, szukajcie odpowiedniego fotografa, filmowca czy zespołu dla siebie. Znajdziecie na 100% takiego, który będzie pasował do Waszego wesela. Spotkajcie się z nimi i przegadajcie wszystkie kwestie. 
 5. Lista gości na przyjęcie weselne
  To idealny moment by zastanowić się kogo musimy zaprosić na swój ślub i wesele. Pamiętajcie by otaczać się ludźmi, którzy są dla Was bliscy, w ich otoczeniu czujecie się swobodnie i wiecie, że oni będą się tak samo dobrze czuć będąc na Waszym weselu. W ten sposób również możecie określić ile miejsca na sali potrzebujecie. 
 6. Data ślubu i pierwsze rezerwacje
  Jak już macie datę ślubu, wymarzoną salę oraz usługodawców czas na rezerwacje. Pamiętajcie by wszystko rezerwować z głową, jeśli czegoś nie czujecie, nie jest to dla Was lub czujecie presję – przemyślcie to dwa razy. Pamiętajcie, że to Wy musicie się dobrze dogadywać z usługodawcami i musi być „mała chemia” by współpraca była samą przyjemnością. Fotograf ślubny czy filmowiec mogą mieć zajęte terminy ale zapytajcie się ich czy mają kogoś do polecenia, zazwyczaj otaczają się równie dobrymi jak oni kolegami/przyjaciółmi, których mogą Wam polecić.
 7. Poszukiwania sukni ślubnej oraz garnituru
  Tutaj chyba nie ma co pisać – musicie to zorganizować minimum pół roku przed ślubem. Jeśli decydujecie się na szycie sukni czy garnituru na miarę właśnie pół roku potrzebują najlepsi w swoim fachu. Pamiętajcie, że zdjęcie miary będą naniesione na pierwsze projekty garniturów/sukni ślubnej.
 8. A co z gośćmi, którzy przyjechali z daleka?
  Rezerwacja sali to jedno, ale pamiętajcie również o tym by zarezerwować miejsca hotelowe, noclegowe dla Waszych gości. Zazwyczaj ludzie, którzy przyjadą do Was 300km w dniu ślubu będą chcieli z tej możliwości skorzystać. Jeśli wybieracie nocleg dla Waszych gości dalej od sali możecie również pomyśleć o busie, który przetransportuje Waszych gości z hotelu na ceremonię a potem na wesele oraz z wesela. 
 9. Zaproszenia ślubne! 
  Jeśli macie zdolności graficzne możecie je zrobić sami. Zapewne wiele osób doceni to, że zrobiliście sami. Z łatwością znajdziecie również firmy, które się tym specjalizują.
 10. Rezerwacje florystki
  Florystka powinna być dopasowana do Waszych oczekiwań. Inny bukiet będzie Ci potrzebny do stylu boho a inny do stylu glamour. Zamówcie florystkę, która nadaje na tych samych falach jak Wy. Możecie poprosić również o informację czy robiła dekorację na Waszej wymarzonej sali, może będzie miała tam jakąś realizację i będziecie mogli zobaczyć na żywo jak dana sala wygląda w oczach Waszej florystki.
 11. Tort ślubny
  Słodka przekąska to nie tylko wytchnienie dla Waszych gości od ostrych densów ale również dla Was by zrobić przepiękne fotografie ślubne. Pamiętajcie by było go wystarczająco dużo by dla każdego starczyło ale również jeśli chcecie mieć przepiękne zdjęcia, o racach, które zawsze wyglądają dobrze.
 12. Próbne fryzury i makijaże
  Warto zarezerwować termin u fryzjerki i makijażystki. Pamiętaj by również zarezerwować odpowiednio szybciej termin fryzury oraz makijażu. A może chcesz by dojechała do Ciebie podczas dnia ślubu? Zapytaj a może znajdzie również czas na Twoich najbliższych.
 13. Wyślij, dostarcz zaproszenia
  Sprawdźcie czy wszystko się na zaproszeniach zgadza i dostarczcie je do Waszych gości, zazwyczaj jest to od 4 do 1 miesiąca przed ślubem. Oni też muszą się odpowiednio do tego dnia przygotować.
 14. Obrączki ślubne oraz podarunki dla gości/rodziców
  Słoiczki z miodem, małe flaszki z bimbrem czy też słodkości w małych słoiczkach zawsze umilą te pierwsze minuty przy stole. Obrączki wybierzcie i zamówcie, pamiętajcie, że grawer potrzebuje chwili czasu by się „staworzyć”. A może Wasze odciski palców wygrawerowane na obrączkach? To fajny pomysł!
 15. Kurs przedmałżeński
  Jeśli decydujecie się na ślub kościelny pamiętajcie o kursie przedmałżeńskim, który pomoże Wam się do tego przygotować.
 16. Ustalenie planu dnia
  Ustalenie planu dnia jest ważne nie tylko dla Was ale również dla usługodawców. Wyślijcie listę razem z godzinami do swoich fotografów/filmowców. Pamiętajcie, że są to orientacyjne godziny i nei trzymajcie się ich w 100% w dniu ślubu, unikniecie tym samym niepotrzebnego stresu.
 17. Winietki, dodatki na stoły
  Możecie już po na maksa dopieszczać ten dzień. Winietki, standy z numeracją stołów to tylko małe dodatki a pomogą Waszym gościom znaleźć swoje miejsce na sali.
 18. Odbierzcie suknie ślubną i garnitur
  Ostatnie poprawki, ostatnie przymiarki i jesteście gotowi!
 19. Przekażcie ostateczne informacje do sali weselnej – ilość gości. 
 20. Dobra zabawa i urlop!
  Pamiętajcie by bawić się dobrze na weselu i idealnie się bawcie na Waszej podróży poślubnej!